View this email in your browser
Ocak 2020
2020'nin ilk Aylarından Herkese MERHABA!

Avrupa Birliği tarafından, İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülen COMMIT (İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar) Projesi kapsamında aylık hazırladığımız E-Bültenimizden herkese merhaba. 2020’in ilk ayını geride bırakırken COMMIT Projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
 
Kıbrıs'ın kuzey kesiminde yasal eksikliklerin olması insan ticareti ile mücadeleyi çok zor kılmaktadır. COMMIT Projesi’nin paydaşları olarak bizler, insan ticaretine yönelik yasal mevzuatın oluşturulması için savunuculuk çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Bu kapsamda Ocak ayında Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi'nin ceza ile ilgili yasal mevzuat ve değişiklik önerisi   üzerine yaptığı çalışmalara katılarak insan ticaretinin yasal olarak suç olarak tanımlanması için katkı koyduk.

Temennimiz, Komite’nin ilgili yasal mevzuatı hızlı bir şekilde onaylayarak insan ticaretinin yasal olarak “suç” olarak tanımlanmasını sağlamasıdır.  Bu konunun yakın takipçisi olmaya ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. 
Haberler

'Ledra Sohbetleri' Programı

 
COMMIT Projesi savunuculuk çalışmaları kapsamında 7 Ocak 2020 tarihinde Kanal Sim’de “Ledra Sohbetleri” Programında Cenk Paşa'nın konuğu olduk.  
COMMIT Projesi Savunuculuk Sorumlusu Başak Ekenoğlu'nun katıldığı programda, Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülen İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar (COMMIT) Projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları aktardık. Ayrıca insan ticaretine karşı başlatmış olduğumuz sosyal medya kampanyasını anlatma fırsatı bulduk.   2018 yılında Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’ne sunulan ceza ile ilgili yasal mevzuatın insan ticaretini suç olarak tanımlayacak şekilde güncellenmesinin önemine değindik.

Programın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 
https://www.facebook.com/kanal.sim/videos/3077311182494252/UzpfSTM0MDQ0MDI1MjczNTA4MToyNTc1ODM5NzkyNTI4NDM4/?fref=ts
 
 

Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi Çalışmalarına Katıldık


İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar (COMMIT) Projesi'nin savunuculuk çalışmaları kapsamında Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi'nin ceza ile ilgili yerel mevzuat değişikliği çalışmalarına katkı koyduk. 

Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu Başkanlığında 8 Ocak, 15 Ocak, 17 Ocak ve 24 Ocak tarihlerinde gerçekleşen toplantılara COMMIT Projesi paydaşları olarak katılarak insan ticareti ve insan kaçakçılığı ile ilgili görüşlerimizi ve yasal mevzuata yönelik önerilerimizi sunduk. 

24 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen son Komite toplantısına, Mülteci Hakları Derneği’nden Fezile Osum, Başak Ekenoğlu, Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nden Ahmet Türkdoğan, DAÜ Hukuk Fakültesi’nden Seda Orbay Yücel ve Nurcan Gündüz ve KUİR Kıbrıs Derneği’nden Derviş Taşkıranlar ve Doğukan Gümüşatam katıldı.  İnsan ticaretinin suç olarak tanımlanması için gerekli yasal önerinin ivedilikle Komite tarafından onaylanarak yerel temsilcilerin gündemine getirilmesinin gerekliliği bir kez daha ilgili taraflara aktarıldı.  İlerleyen süreçte yerel mevzuattaki değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. 

'Radyo Gazetesi' Programı

COMMIT Projesi savunuculuk çalışmaları kapsamında 9 Ocak 2020 tarihinde Kanal Sim’de “Radyo Gazetesi” Programında Serkan Soyalan'nın konuğu olduk.  
Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar (COMMIT) Projesi, Proje Koordinatörü Fezile Osum'un katıldığı programda insan ticareti ile mücadele için yürüttüğümüz çalışmaları anlatma fırsatı bulduk. İnsan ticaretinin tek bir kurumun çözebileceğinden çok daha büyük bir sorun olduğunu ve bu sorunla ancak tüm paydaşların birlikte ve koordineli bir şekilde hareket ederek mücadele edilebileceğinin bir kez daha altını çizdik. 

Programın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 
https://www.facebook.com/kanal.sim/videos/714014772455670/UzpfSTM0MDQ0MDI1MjczNTA4MToyNTc5MjM1NDU4ODU1NTM4/?fref=ts
Etkinlikler

Strateji ve Eylem Planı için Çalışmalar Başladı


COMMIT Projesi'nin en temel sonuçlarından biri olan İnsan Ticaretini Önlemeye Yönelik Strateji ve Eylem Planı'nın hazırlanması için çalışmalar başladı. Strateji ve eylem planının hazırlanması için iki uzmandan destek alınmıştır.   Bir yerel, bir de uluslararası uzmanın çalışmalar yürüteceği süreç Platform üyeleri ile yapılan bilgilendirme toplantıları ile başlamıştır. 21-23 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleşen 2 günlük çalışmada yerel ve uluslararası uzmanlar insan ticareti kapsamında COMMIT Projesi’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Ayrıca, Platform toplantısına katılarak insan ticareti üzerine bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdiler. 
 

İnsan Ticareti ile Mücadele Platformu  Toplantısı Gerçekleşti


COMMIT Projesi kapsamında insan ticareti ile etkin mücadele için oluşturulan İnsan Ticareti ile Mücadele Platformu 23 Ocak 2020 tarihinde ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Evrensel Hasta Hakları Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Uluslararası Uzman Alline Pedra Jorge Birol ve Yerel Uzman Eylem Ümit Atılgan, Platform üyeleri ile tanıştırıldı. Toplantı esnasında Proje Koordinatörü Fezile Osum, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi ile bir ay boyunca gerçekleştirilen toplantılar hakkında bilgi aktardı.  Toplantı, yerel uzman Eylem Ümit Atılgan’ın insan ticareti üzerine temel kavramları, temel yerel ve uluslararası yasal metinleri, insan ticareti mağdurlarının tespiti ve Kıbrıs’ın kuzey kesiminde insan ticaretinin durumunu anlatan bilgilendirici sunumu ile devam etti. Sunum sonrasında katılımcıların interaktif olarak yer aldığı bir grup çalışması gerçekleştirildi.

İnsan Ticaretine Karşı Farkındalık Kampanyası Başladı...


COMMIT Projesi kapsamında insan ticaretine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla 2021 yılı Nisan ayına kadar devam edecek olan sosyal medya kampanyası Ocak ayında başladı. Kampanya Kıbrıs Türk toplumunda insan ticareti konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor. 

Kampanyayı Mülteci Hakları Derneği'ne ait sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 
Paydaşlardan Haberler


“İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet” Yardım Hattı Hizmete Başladı


Avrupa Birliği tarafından, İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı işbirliğiyle uygulanan İnsan Ticareti Mağdurları için Adalet Projesi kapsamında yardım hattı hizmet vermeye başladı.  
Sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir mağdur destek sistemi kurmak amacı ile başlayan pilot çalışmaya 8 farklı dilde 30 tercüman destek vermektedir. 
Çevrenizde insan ticareti mağduru olabileceğini düşündüğünüz birileri varsa sizler de aşağıdaki destek hattına ulaşarak veya kişileri bilgilendirerek sürece katkı koyabilirsiniz. 

Destek Hattı: 0542 862 00 60 (Sesli Arama, SMS, Viber, WhatsApp)

 
Twitter
Facebook
Website
Instagram
LinkedIn
COMMIT Projesi Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülmektedir. Bültenin içeriği tamamıyla Mülteci Hakları Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir. 
Bize Ulaşın
info@mhdkibris.com

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.